DIY Home Improvement Forum banner

1 - 3 of 3 Posts

·
Registered
Joined
·
135 Posts
Discussion Starter #1
:plain: Drawing a Blank Figuring Out the Daily Cost of our Propane Consumption.. Help Appreciated.. With a Mild Start to the Winter Season the period between Delivery Top Up has been Extended.. It has been (72 Days) since the Tanks (2 / 465LT X 2 = 930LT)were Topped Up @ 78% , Propane Sold for (52.9 cents) a litre then.. Today both gauges show (26%) showing in each tank.. Cheers Thanks. :vs_worry:
 

·
Registered
Joined
·
135 Posts
Discussion Starter #3
My math figures about 483.6 L consumed

78% of 930 =725.4 start

26% of 930 = 241.8 remaining
:wink2: Thanks for the Comeback.. 26% of 725.4LT = 188.6LT

725.4 - 188.6 = 536.8LT Burnt To Date / 72 Days = 7.45LT Per Day..

7.45LT X .529 = $3.94 Per Day to Heat the House (Nov./15 Propane Sold for 52.9 Cents a Litre).. Cheers Thanks:vs_cool:
 
1 - 3 of 3 Posts
Top